A Plastik.hu-n jelent meg Angelday (alias Sasvári Józsi) cikke az Apple új (állítólagosan lopásvédelmi célokra kigondolt) kémrendszeréről, melynek beépítését az iPhone-okba tervezik. Ide bemásolom a lényegét:
Az Apple augusztus 19-én benyújtott egy szabadalmat, amivel a felhasználók különféle adatait-, sőt, a jövő eszközeiben még biometrikus információkat is!, rögzíteni akarnak.
Az alábbi dolgokról szól a szabadalom:
- fényképfelvétel készítése a felhasználó arcáról teljesen titokban (hang, fény, bármilyen UI feedback nélkül)
- ugyanígy a környezetéről is
- hangfelvétel készítése ugyanígy
- a szívdobbanás érzékelése szintén, ami egyébként a felhasználó egyedi azonosítására szolgál
- annak megállapítása, hogy a készülék bármilyen módon jailbreakelve lett
- a felhasználó internetes aktivitásának megfigyelése
Az Electronic Frontier Foundation részletes elemzést jelentetett meg tegnap, amiben megpróbálják felhívni a figyelmet arra, hogy a nyitott és átlátható elektronikus rendszereket kellene favorizálnunk a megalomán cégek ellenére, akik csak személyiségi jogainkat akarják folyton FOLYVÁST megsérteni.
Angelday teljes bejegyzése elolvasható itt.
Komoly vita alakult ki a kommentekben, hogy ez jó-e vagy sem, hogy vissza lehet-e vele élni vagy sem, illetve van-e értelme a visszaélésnek. AD szerint a szolgáltatás valami csodálatos és ugyan miért is élne vele vissza bárki is. Mert kit is érdekelhet, hogy ő (vagy más) hogyan dolgozik, sörözik, szórakozik, b.szik stb… És bizony sokan osztják az álláspontját. Nekik szól az alábbi válaszom:
„Angelday, megindító a naivításod. A mondás jut eszembe, miszerint „az egyik szemem sír, a másik meg nevet.” Sírok azon, hogy okos ember létedre mennyire nem gondolkozol. És nevetnem kell, sajnos, ugyanezen.
Arról ugye soha nem hallottál még, hogy a rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak külön bejárata van a telefontársaságokhoz? Amikor úgy gondolják, lehallgathatják a telefonbeszélgetéseidet. Igaz, bírósági határozat kell hozzá. Elméletben, persze. Számos eset ismert, amikor nem volt ilyen, és gondolom, sokkal több eset létezik, melyre nem derült fény.
Amúgy már bírói döntés sem kell hozzá – az USA-ban legalábbis. A Patriot Act lehetővé teszi, hogy (többek között) bármikor lehallgassanak, elég annyi hozzá, hogy azt mondják, terrorista vagy. Ne gondold, hogy ez ritkaságnak számít: a CIA és az FBI közös listáján már majdnem egymillió ember van megjelölve mint potencionális terrorista. Ami, tekintettel arra, hogy valamennyi nagy terrorcselekmény az Al-CIAda által szervezett és finanszírozott esemény volt (erről rövidesen írunk ismét, egy újabb bizonyítékot mutatva be – ezekből, úgy látszik, nem lehet eleget mutatni ahhoz, hogy az emberek végre felébredjenek), elég nevetségesen hangzik. Ennyien ugyanis nem dolgoznak a CIA-nál :D
Félretéve a viccet, a listán lévő emberek természetesen nagyrészt civilek. A listán valódi bűnözők, illetve terroristák szinte egyáltalán nem szerepelnek. Őket ugyanis, ha valóban veszélyesek lennének, nagyon könnyű lenne elkapni azokkal az eszközökkel, melyek a titkosszolgálatok rendelkezésére állnak. (Lásd Shelley Duncan könyvét a HAC-ról, a CIA legtitkosabb orgyilkosszervezetéről, melyben bebizonyítja, hogy ha az USA valóban annyira szabadságpárti lenne, akkor a világbéke már rég beköszöntött volna – e szervezet hatalma elől ugyanis egy diktátor sem tudna elmenekülni.) A listán olyan emberek szerepelnek, akik valamilyen szinten szemben állnak a hatalommal vagy annak a holdudvarával, politikai vagy gazdasági vagy akár magánjellegű) területen. Hogy te rajta vagy-e a listán? Attól függ, hogy mennyire vagy valakinek a bögyében. Ez nem hangzik túl jogállamisan, ugye? És ha nem is vagy rajta, bármikor rákerülhetsz. Csinálsz egy jó üzletet, amely egy kormányközeli cégnek bántja a szemét? Lefekszel a szomszéd szoliban dolgozo leányzóval, akinek a férje (barátja) pont a megfigyelőcégnél dolgozik? Esetleg írsz egy kritikus hangvételű cikket a blogodon, melyben a kormányt vagy egy szervezetét, esetleg egy tagját kritizálod??? (lásd pl. Dr. Falus Ferenc ÁNTSZ Tisztifőorvos Dr. Keszthelyi Gyula háziorvos ellen tett feljelentését, melyhez ezen a blogon megjelenő kép szolgáltatta az alapot – az a bizonyos nyilvános oltás…) Nem kell hozzá sok. A lényeg, hogy bármikor lehetséges rákerülnöd.
És ne mondd, hogy ez amerikai módszer. (Mellesleg, a magyar államhatalomban is ugyanúgy léteznek a CIA és FBI tükörszervei.) Talán nem tudod, hogy a 90-es évek olajszőkítései az akkori hatalom aktív közreműködésével zajlottak? Hogy összefonódások vannak a szervezett bűnözés (maffia) és a rendőrség között? Akár a helyi izomagyú is megfigyeltethet majd téged, ha a megfelelő kapcsolatokkal rendlkezik.
Elképzelni is sok, mekkora hatalmat kapnak ezzel a rendszerrel a kezükbe bizonyos emberek. Ezzel ugyanis nem csak a hívásokat lehet lehallgatni, hanem a megfigyelni kívánt sazemély teljes aktivitása bármikor nyomon követhető. És felesleges azzal jönni, hogy akkor nem kell ilyen telefont venni. Az Apple megoldásait igen gyorsan másolja a kevésbé kreatív konkurencia - ergo, hasonló rendszerek rövidesen más telefonokban is rövidesen megjelennek. Good bye, magánélet, good bye, szabadság. Még csak beültetett csip sem lesz szükséges – kinek is nincs manapság mobiltelefonja???
Mindez nem jelenti azt, hogy én a lopásvádelmi megoldások ellen vagyok. (E rendszerek ma is léteznek amúgy – lásd a telefon letiltását IMEI alapján – de az iparági érdekekkel való ütközések miatt – vagyis mert a telefonok feketepiaci kereskedelme a telefongyártók és a szolgáltatók forgalmát növeli – felhasználásuk erősen korlátozott és nehezített.) De nem úgy, ahogy az Apple csinálná. Én úgy képzelném el, hogy e rendszer kezelését egy független és átlátható non-profit szervezet kezébe kellene adni, melyet bárki, ismétlem, BÁRKI bármikor ellenőrizhet. Mondjuk, minden telefon kapna egy azonosító számot, melyet csak a tulajdonosa ismerne. És lenne egy weboldal, melyen az adott szám alapján megtekinthető lenne, hogy hozzáfért-e valaki az adott telefonhoz. Ez visszatartaná a jogosulatlan felhasználókat. És e szervezetet rendszerét más, szintén non-profit szervezetek rendszeresen ellenőrizhetnék, nehogy belekerüljön egy hátsó bejárat, mely visszaélésekre ad lehetőséget.
Amíg ez nincs így, addig e rendszer mint a privátszféra és az alapvető szabadságjogok potenciális ellenségének tekintendő, és helyeslői nem mások, mint agytevékenység nélküli jóhiszemű birkák, akik a saját jogaikat semmibe sem veszik és öntudatlanul bár, de a hatalom seggét nyalják.
Végezetül – hogy valami vicces is legyen a végére – hadd másoljam be Bandroid hozzászólását, melyre azonnal a kedvencemmé vált:
„Eddig nem vettem ilyen masinát, de most már fogok. Végre látni fogják idegenek, hogy mit csinálok a magánéletemben, a szobámban. Tikkelt valami ott hátul a kisagyban, hogy valami hiányzik, hiányzik, de nem tudtam, mi az.
Erre itt van, és jobb, mint én valaha kigondolhattam volna.
A másik pedig a hangfelvétel bármikor. Ha ez nincs, külön kérem, esküszöm.
És vannak a kekeckedő jogvédők, hogy így meg úgy, nekik meg üzenem, hogy olvassák végig még egyszer: nem idegen fogja látni, hanem egy Apple alkalmazott. És ez egészen más. Hiszen ő már szinte családtag.”
Ti írtátok: