Ma egy picit eltérünk a COVID-19 őrület kitárgyalásától – amúgy sem könnyű már újat mondani az ügyben. Aki rászenteli az időt és az energiát, az elég gyorsan képbe kerülhet – mostanra már magyarul is rengeteg anyag elérhető a világhálón, angolul és németül pedig inkább az információ-kánaánnal kell megküzdeni. Hogy lehet akkor, hogy oly sokan még mindig nincsenek képben? Hiszen mindenkinek a zsebében már ott lapul az okostelefon... vajon miért nem használják? (És most itt nagyvonalúan tekintsünk el azoktól a polgártársainktól, akik még mindig csak a TV bekapcsoló-gombjának a megnyomására képesek.)
Tehát a lehetőség megvan a tudás megszerzésére. De miért hiányzik az akarat?
A Facebook 2020.09.24.-én 4, a koronavírus járványt alternatívan látó oldalt és csoportot törölt – szó nélkül.
Nem kétséges, hogy mi is rövidesen erre a sorsra jutunk.
Kövess minket biztonságos csatornán!
Telegram Viber
Igazán mélyre kell menni, hogy erre a kérdésre megtaláljuk a választ, jobban mondva a válaszokat. S a Netflix legújabb dokumentumfilmje, a Társadalmi dilemma (The social dilemma) remekül megadja a válaszok egy csoportját.
Íme a film bemutatója, melyet feliratoztunk:
(Ha nem vagy Netflix előfizető, a film letölthető ncore-ról, illetve megtalálható pár helyen már online is.)
Melegen ajánlom, hogy szánd rá az idődet és nézd meg a filmet, lehetőleg az egész családoddal együtt. Annál is inkább, mert 2 nap múlva részletesen fogok beszélni erről a csapdáról, melyben igyekszem még mélyebbre menni s megoldásokat is ajánlani - s a teljes megértéshez szükség lesz e film által kínált ismeretanyagra is... vagyis hogy:
- Hogyan manipulálják a különböző tech vállalatok platformjai (Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat stb.) az idegrendszerünket, hogy rávegyenek olyan média-fogyasztásokra és vásárlásokra, melyek a te jólétedet egyáltalán nem segítik, sőt, kimondottan rontják a mentális egészségedet – viszont az ő bevételeiket milliárd dolláros szintre emelik.
- Hogy hogyan építenek fel benned olyan függőségeket, melyek összemérhetőek a kábítószerek vagy a szerencsejátékok okozta függőségekkel.
- Hogy hogyan rontják le koncentráló-képességedet, hogy már képtelen legyél egy hosszabb cikk elolvasására és értelmezésére – a könyvolvasásról nem is beszélve.
- Hogy hogyan használják a mesterséges intelligencia algoritmusaikat arra, hogy pontosan lemodellezzék viselkedésedet, érdeklődési körödet s értéktelen közösségi interakciókra sarkalljanak.
- Hogy hogyan torzítják el gyermekeink, a 20 év alatti korosztály gondolkodását úgy, hogy azt sem ők, sem a szüleik nem veszik észre, vagy legalábbis nem értik, hogy mitől van?
Mindig mondom: elképesztően nagyok a kihívások, melyekkel a 21. század embereinek szembe kell nézniük. S csak a kritikus gondolkodás és a megfelelő tudás beszerzése, illetve beszerzésének képessége segítségével lehet megfelelni e kihívásoknak.
Itt van pl. a fake news (hamis hírek) kérdése, melynek terjedésének a problémakörére a film is rámutat. Épp csak azt felejti el megemlíteni, hogy nem attól lesz valami fake news, hogy a kormány valamire rámondja. Sőt, sok esetben pont a vezetés vagy a mögötte álló háttérhatalom terjeszti a dezinformációkat, s ha valaki rámutat ezekre, akkor őt kiáltják ki összeesküvés-elméletek terjesztőjének, sőt, akár terroristának is.
Attól félek, hogy a COVID-19 kapcsán rövidesen eljutunk majd ebbe a stádiumba. Hogy aki kétségbe meri vonni a járvány veszélyességét, a megelőzésére meghozott és szabadságunkat durván korlátozó intézkedések ép értelműségét, a maszkviselés indokoltságát, az meg fogja kapni a terrorista címkét és az ezzel járó üldöztetéseket – hiszen a „többség” egészségét veszélyezteti.
Mi is egy ilyen fake-news, terrorista oldal vagyunk – legalábbis a hatalom szerint. Jó, ha tudod!
Ezért borzasztóan fontos a tájékoztatás, hogy aktívan részt vegyen minden tisztán látó a hiteles információk terjesztésében. Mert a társadalmi támogatottság el fog veszni a (háttér)hatalom mögül, amint az emberek rájönnek, hogy átejtették őket.
S ezért fontos, hogy tisztában légy vele, hogyan vonják el a tech cégek a figyelmedet a valóban fontos dolgokról, hogyan próbálnak belelökni a szórakoztatás végtelen időörvényébe gonosz virtuális pszichológiai tudásuk felhasználásával és azok applikációkba való építésével.
Ugyanakkor meg kell hogy kritizáljam a filmet is kissé... A szakértők monológjai közben ugyanis egy család életét figyelhetjük meg, melyben a fiúgyermek figyelmét valamilyen extrémista kör videói láncolják egyre inkább magukhoz. S végül a srác elmegy egy tüntetésre, melyen a tüntetők táblákat cipelve magukkal és rigmusokat kántálva, de amúgy békésen vonulnak, s ott a rendőrök hirtelen földre teperik és megbilincselik a nővérével együtt, aki egyébként végig megpróbálta felhívni a fiú figyelmét e kör „extrémitására”.
Tényleg ennek kell lennie a végső üzenetnek? Hogy vigyázz, mert ha elmész egy békés tüntetésre, mely (valószínűleg) a hatalmat kritizálja, ott a rendőrök majd jól megbilincselnek és előállítanak?
Vagyis hogy jobb, ha kussolsz?
Pffff...
Ja és a film végén természetesen automatikusan elindult a következő film... vagyis lehet, hogy a NetFlix producerkedett jelen alkotásnál, de a következtetéseit esze ágában sincs magára alkalmazni.
Fentiektől függetlenül nézd meg a filmet, mert 90%-ban igaz információkat tartalmaz. De közben tudd, hogy a hazugságokat mindig igazságokra építik. A megvezetés módszere az, hogy közölnek egy csomó igazságot, hasznos információt, ezzel elnyerik a bizalmadat, majd a következő lépcsőben megvezetnek, amikor már hiszel nekik.
Ne higgy senkinek. Nekünk sem! Ellenben csináld meg a házi feladatodat: végezd el a saját kutatásodat, menj utána az infóknak, próbálj meg olvasni a történésekről – pro és kontra.
Ennyi a mai üzenetem felétek.
Találkozunk rövidesen e poszt második részében, a Ne oltsál! első VLOG-jában!
Ti írtátok: